Safa Foreign Languages - SFL

Anadolu Koleji Yabancı Diller

MEINE SCHLIMMSTE ERINNERUNG ALS LEHRERIN

 

 

Ich möchte euch ein Ereignes, das ich mein Leben lang nicht vergessen werde erzählen.

Vor fünf Jahren als ich auf einer Privatschule in İstanbul arbeitete,ist mir dies geschehen. Es war der erste Monat von beginn vom neuen Schuljahr. Auf unsere Schule kam ein neues Mädchen,die in der zehnte Klasse war. Sie war das einzige Kind einer reichen Familie.

Sie hat immer mit ihrem Reichtum angegeben und ihre Freunde, selbst ihre Lehrer klein gemacht. Die ersten Prüfungen waren bereits vorbei. Die Englischlehrerin hat das Mädchen für die schriftliche Prüfung ins Lehrerzimmer gebracht. Im Zimmer war noch ein anderer Arbeitskollege und ich. Nach einer Zeit nachdem die Schülerin mit der Prüfung anfing,habe ich gemerkt, dass sie ein Papierstück aus ihrem Mäppchen raushalt. Ich fragte sie: “Was ist das?,Kann ich mal gucken?, Ist das ein Spickzettel?” Sie stand auf und fing an lauter zu werden. “Was denken Sie wer sind Sie?, Ich werde Sie von dieser Schule feuern lassen! Wissen Sie wer ich bin?” Dann schrie ich: “ Vor dir steht deine Lehrerin!, werd nicht respektlos!” Mein Arbeitskollege versuchte uns zu beruhigen. Da wir so laut schrien,sind alle Schüler raus gekommen und versuchten zu verstehen was los war. Sie wurde zur Schulleitung gebracht. Nachdem ich mich etwas beruhigt habe, habe ich ein Protokoll über das Ereignes geschrieben. Nach einer Stunde oder zwei Stunden ist der Vater  der Schülerin gekommen. Ich habe alles was passiert ist erzählt. Der Vater hat sich wegen dieser Unverschämtheit mehrmals entschuldigt. Aber das Mädchen hat sich nicht entschuldigt. Nachdem der Vater wieder gegangen ist, bin ich zum Schulleiter gegangen und habe :” Entweder geht die Schülerin von der Schule oder ich verlasse die Schule.” gesagt. Das Mädchen war schon auf den vorigen Schulen ein Problemkind. Mit dem Protokoll, was ich schrieb, schickte ich sie zur Schulleitung. Sie wurde nach einer kurzen Zeit auf eine andere Schule geschickt. Ich bin sehr traurig, dass ich so etwas erleben musste aber soeben auch froh das die Schülerin ihre Strafe bekommen hat.

FATMA  ALTUNTOP

 

 

ÖĞRETMENLİK HAYATIMDAKİ EN KÖTÜ ANIM

    Bundan beş yıl önce,İstanbul’da özel bir okulda görev yaparken ömrüm boyunca unutamayacağım çok kötü bir anımı sizlere anlatmak istiyorum.

     Yeni eğitim-öğretim yılının birinci dönemi başlayalı nerdeyse bir ay olmuştu. Okulumuza yeni bir kız öğrenci gelmişti ve onuncu sınıftaydı. Çok zengin bir ailenin tek çocuğuydu. Sürekli zenginliğinden bahseden ve sınıf arkadaşlarını küçümseyen hatta öğretmenlerine bile saygısızlık yapan bir öğrenciydi. Birinci yazılı sınavları henüz bitmişti. Bu öğrenci İngilizce yazılısına zamanında girmediği için İngilizce öğretmeni onu yazılı yapmak için öğretmenler odasına getirdi. Odada ben ve başka bir öğretmen arkadaşım daha vardı. Öğrencinin, yazılıyı yapmaya başladıktan bir süre sonra kalemliğinden bir kağıt parçası çıkardığını fark ettim. Kendisine: “O kağıt ne? Bakabilir miyim? Kopya mı yoksa?”diye sordum. Öğrenci oturduğu yerden kalkarak birden bana sesini yükseltmeye başladı. “Siz kim oluyorsunuz? Sizi bu okuldan attıracağım. Siz benim kim olduğumu biliyor musunuz?” diyerek bana bağırmaya başladı. Ben de ona:” Karşında öğretmenin var,terbiyesizleşme,haddini bil!”diye bağırdım. Odada bulunan öğretmen arkadaşım ise o sırada bizi sakinleştirmeye çalışıyordu. O kadar yüksek sesle birbirimize bağırdığımız için bütün öğrenciler ve öğretmenler sınıflardan dışarı çıkıp olanı biteni anlamaya çalışıyordu. Müdür yardımcısı öğrenciyi alıp okul müdürünün yanına götürdü. Ben de biraz sakinleştikten sonra yaşadığım bu olayı kağıda yazarak tutanak tuttum. Aradan bir veya iki saat geçtikten sonra öğrencinin babası okula geldi. Olan biten her şeyi bir de ben anlattım. Adamcağız kızının bu terbiyesizliğinden dolayı çok mahçup olduğunu dile getirdi ve benden defalarca özür diledi. Ama kızı benden özür dilemedi. Veli okuldan gittikten sonra müdürün yanına gittim ve “Ya bu öğrenciyi okuldan gönderirsiniz ya da ben istifa ederim.” dedim. Zaten bu öğrenci geldiği okullardan da disiplin cezası almış. Yazdığım tutanakla birlikte kendisini disiplin kuruluna gönderdim. Öğrenci çok kısa bir süre içerisinde başka bir okula gönderildi. Bu olayı yaşadığım için çok üzgündüm ama öğrenci hak ettiği cezayı aldığı için bir o kadar da mutluydum.      

FATMA ALTUNTOP

 

0541 380 72 32